1 вересня 2023 року в рамках Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» у закладі освіти пройшов урок «Ти як? Повертаємось до школи».
Початок навчального року змушує всіх нас хвилюватися, і це нормально. Адже до стресових умов додаються новий режим, взаємодія дітей з однолітками та вчителями, адаптація до нових уроків, а ще багато питань безпеки. Усе це потребуватиме додаткових зусиль і може стати ще одним джерелом стресу.
Саме тому 1 вересня 2023 року в рамках Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» у закладі освіти у 8 класі пройшов урок «Ти як? Повертаємось до школи».
Мета уроку – сприяти підвищенню обізнаності щодо питань ментального здоров’я, показати важливість уміння впоратися зі стресом, емоційними викликами та труднощами. Учні зможуть дізнатися більше про способи збереження психічного здоров’я, навчитися технікам саморегуляції для того, щоб подолати страх чи тривожність, заспокоїтися та підтримати себе під час навчання і в позашкільному житті.
ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ УРОК З МЕНТАЛЬНОГО ЗДОРОВ'Я
«ТИ ЯК? ПОВЕРТАЄМОСЬ
ДО ШКОЛИ!»
Матеріали розроблені у межах Всеукраїнської програми ментального здоров'я «Ти як?», ініційованої першою леді України Оленою Зеленською, у співпраці з Координаційним центром з психічного здоров'я при Кабінеті міністрів України, Міністерством освіти і науки України, Асоціацією інноваційної та цифрової освіти, медіасервісом «MEGOGO Освіта» за підтримки Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні.
розповісти учням про те, що таке ментальне здоров'я, та як вони можуть піклуватися про нього;
навчити учнів розпізнавати свої емоції та пояснити, що робити, якщо вони не можуть впоратися з ними;
навчити учнів деяких вправ та практик, щоб допомогти впоратись зі страхом, тривогою, опанувати злість, заспокоїтися, почуватися впевненіше;
дати вчителям інструменти допомоги для психічної стабілізації дітей, які вони можуть використовувати у подальшій роботі.
в учнів є розуміння того, що таке ментальне здоров'я, та як його можна підтримувати;
учні знають та користуються техніками та вправами, презентованими на уроці;
В Україні немає людей, яких тим чи іншим чином не торкнулася б війна. За даними опитування U-Report про психічне здоров'я молоді 14-34 років, проведеного в лютому 2023 року, 55% з них відчували тривожність, а 24,8% - пригніченість. 55,6% шукали інформацію та намагалися дізнатися, як саме можна покращити своє ментальне здоров'я. 73% молоді зазначили, що потребують більше емоційної чи психологічної підтримки.
Дорослі можуть допомогти дітям-підліткам почуватися спокійніше й впевненіші та мати більше сил на навчання та спілкування з однолітками. Ось декілька простих порад:
Відновіть почуття безпеки в той спосіб і тією мірою, які є можливими на цю мить.
Заохочуйте підлітків до фізичної активності: фізкультура, танці, регулярні прогулянки на свіжому повітрі тощо.
Відновіть режим дня, наскільки це можливо (навчання в школі, виконання певних завдань; рухова активність; вчасний сон тощо).
Вислуховуйте дитину, коли вона хоче поговорити, будьте уважними до її запитань і давати чесні відповіді.
Дозвольте дитині висловлювати емоції та почуття. Не можна говорити «не згадуй цього» або «забудь про це» — навпаки, важливо дати змогу максимально висловитися та проявити емоції.
Пояснюйте дитині, що відбувається, давайте правдиву інформацію. Дітям важливо розуміти ситуацію в цілому та причини того, що сталося. Це працює на зцілення. Дорослим важливо дізнатися, що саме дитина зрозуміла з ситуації, який висновок зробила.
Заохочуйте дитину до спілкування з однолітками, діяльності у громаді, доступної для її віку тощо.
У разі прояву агресії важливо формувати здорові поведін- кові рамки: попри те що дитині може бути важко справлятися з емоціями, вона повинна розуміти, що кривдити інших людей або тварин неприпустимо.
За потреби допоможіть звернутися по фахову психоло- гічну/психотерапевтичну допомогу чи супровід: фахівці підкажуть дитині та батькам, як справлятися з емоціями, як навчитися релаксації, як контролювати важкі спогади тощо.
Час |
Частина уроку |
Опис активності |
5 хв |
Вступне слово вчителя |
Вчитель вітається і починає розповідати про урок: «Як часто вас питають «Ти як?», і як ви зазвичай відповідаєте? «Нормально»? «Все ок»? А як ви насправді почуваєтеся в цей момент? Вам добре, або, може, сумно, тривожно чи навіть страшно? Бути не ок - це нормально. І говорити про це теж. Сьогодні ми поговоримо про ментальне, або психічне, здоров'я. Річ у тому, що ментальне здоров'я - це не суцільне щастя і спокій, а його відсутність - це не завжди неадекватна поведінка. Ментальне здоров'я - це коли ми знаємо, як впоратись зі своїм емоціям, навіть коли нам дуже погано. Щоб ми могли піклуватися про себе та допомагати іншим, нам потрібно мати інструменти і знання. Саме про це вам зараз і розповість Катерина Тімакіна, клінічна психологиня, та Ілія Єлісей Касторних, педагог і психолог». |
00:00 хв |
Вступна частина відео до кінця вправи |
Учитель ставить відео, де психологи розповідають про те, що таке ментальне здоров'я і чому воно важливе, з початку відео і до кінця першої вправи. |
13:00 хв |
Повторення вправи 1 у класі |
Після того, як диктор проговорив вправу, у відео врахований час (приблизно ЗО секунд)на її виконання. Якщо учителю знадобиться більше часу на виконання з класом, можна поставити відео на паузу. |
14:00 хв |
Частина відео 3 вправою 2 |
Відео продовжується, або ж вчитель знову вмикає його, якщо поставив на паузу. Усі дивляться третю вправу. |
17:25 хв |
Повторення вправи 2 у класі |
Після того, як диктор проговорив вправу, у відео врахований час (приблизно ЗО секунд)на її виконання. Якщо учителю знадобиться більше часу на виконання з класом, можна поставити відео на паузу. |
18:28 хв |
Частина відео 3 вправою 3 |
Відео продовжується, або ж вчитель знову вмикає його, якщо поставив на паузу. Усі дивляться третю вправу. |
22:45 хв |
Повторення вправи 3 у класі |
Після того, як диктор проговорив вправу, у відео врахований час (приблизно ЗО секунд)на її виконання. Якщо учителю знадобиться більше часу на виконання з класом, можна поставити відео на паузу. |
23:47 хв |
Відео продовжується, або ж вчитель знову вмикає його, якщо поставив на паузу. Усі дивляться третю вправу. |
|
26:00 хв |
Відповіді на запитання |
Вчитель вимикає відео, пропонує дітям поставити питання та відповідає на них. |
Більше вправ та ігор для підтримки ментального здоров'я дітей, а також корисних матеріалів на цю тему шукайте в онлайн-біблі- отеці ЮНІСЕФ «Спільнотека» на сайті spilnoteka.org.
Картки для дихальних практик стабілізації «Вдих-видих». За допомогою них можна заспокоїти дитину, взяти під контроль тривогу та прояви стресу або ними можна просто розпочати чи завершити урок. Картки підходять для дітей від 3 років, для підлітків, для дорослих.
Для занять на розуміння емоцій з дітьми підійде книжка-практикум «Твоя сила». Вона містить 22 практичних завдання. Можна працювати як в самій книжці, так і вирізати запропоновані шаблони й працювати з ними окремо. Інші техніки та вправи, що знімають напругу, відволікають від тривожних думок, а також практики для турботи за ментальним здоров'ям для дорослих і дітей можна знайти на сайті Всеукраїнської програми ментального здоров'я «Ти як?». Щоб краще розуміти те, через що зараз проходять українські діти та якїм допомогти, радимо прочитати брошуру «Ментальне здоров'я дітей під час війни: поради батькам та опікунам». У ній, до речі, теж є набір корисних вправ і технік. Для психологічної підтримки підлітків ЮНІСЕФ разом із партнерами запустив онлайн-групи «Поруч», де діти можуть: поділитися переживаннями про події навколо, поспілкуватися з психологом, який веде ці групи, знайти способи, як підтримувати себе і близьких у складні часи, просто спілкуватися з однолітками та бути у спільноті людей, які розуміють і підтримують одне одного. Ми, дорослі, перш за все маємо подбати про власний емоційний стан, і лише тоді можемо повною мірою дбати про дітей: удома та в класі. Для освітян проводять зустрічі онлайн- груп з психологічної підтримки «Поруч». Тут можна поспілкуватися з колегами та психологами й отримати фахові поради про те, як допомогти впоратись собі та учням: Для того, щоб підтримати власне ментальне здоров'я, набути психологічної стійкості та краще розуміти, як підтримати учнів, радимо також пройти онлайн курси: «Розумію» - курс з психологічно-емоційної підтримки для вчителів та шкільних психологів, щоб краще розуміти себе, навчитися розпізнавати власні та дитячі емоції та швидко стабілізувати себе у критичні моменти. «Сміливі навчати» - онлайн-курс про вчителювання у час кризи, щоб психологічно підтримати себе в часи кризи, навчати та взаємодіяти з дітьми, а також організувати безпечне освітнє середовище в кризовий час. «Бути поруч» - курс про те, як працювати з дітьми під час війни та надавати ефективну психологічну допомогу. Якщо вам знадобилася допомога спеціаліста - на сайті «Ти як?» є телефони гарячих ліній, а також контакти відповідних організацій. Поділіться ними із батьками ваших учнів!