Сценарій проведення заняття для учнів 5-7 класів на тему "Вакцинація"
Тема: «Вакцинація».
Мета: Надання учням інформації щодо виникнення та значення вакцинації у подоланні інфекційних хвороб.
Оволодіння учнями компетенціями, необхідними для збереження здоров’я. Формування відповідального ставлення дітей до свого здоров'я шляхом імунопрофілактики.
Вчитель: Які інфекційні захворювання ви знаєте?
Діти: Кір, краснуха, паротит, вітрянка…
Вчитель: Сьогодні ми поговоримо з вами про те, як вберегтися від інфекційних захворювань. Ще у другому класі на уроці «Основи здоров’я» ви знайомилися із засобами, які допомагають вберегтися від інфекційних захворювань. Згадайте, які це засоби?
Діти: загартовуватися, займатися спортом, виконувати правила особистої гігієни, дотримуватися чистоти вдома і в школі, правильно харчуватися, вживати їжу, багату на вітаміни. Усі овочі й фрукти перед вживанням слід ретельно мити. Також потрібно вчасно робити щеплення.
Вчитель: Правильно. Сьогодні поговоримо про щеплення, тому що саме воно є найбільш ефективним та надійним захистом від інфекційних хвороб. Отже, більше 2000 тисяч років тому Гіппократ описав майже 1 тис. хвороб, на які страждає людина. Багато з цих хвороб відомі як заразні, тобто передаються від хворої людини до здорової, від тварин до людини. Які ви знаєте хвороби, що викликали епідемії? Діти: Грип, вітрянка, чума, поліомієліт…
Вчитель: Чума могла тривати 50 років і забрати життя 100 млн. людей. Чуму називали чорною смертю. Ви, мабуть, чули на уроках з історії або з книжок про чумних докторів, які вдягали плащі та спеціальні маски з довжелезними дзьобами, куди вкладали трави та часник, щоб не заразитися. Але, на жаль, це не допомагало. Не менш небезпечною була натуральна віспа. Наприклад, в 18 столітті в Західній Європі від віспи загинуло 400 тис людей. Особливою прикметою тоді вважалися віспяні рубці на обличчі. Епідемія холери теж призвела до великої кількості жертв. Як ви думаєте, чому зараз немає таких страшних епідемій?
Діти: Винайшли ліки (антибіотики) та вакцини.
Вчитель: Інфекційні захворювання відомі давно. Причинами появи цих хвороб стали мікроорганізми: бактерії і віруси. Багато десятиліть людство намагалося боротися з цими хворобами. І саме завдяки тому, що були винайдені антибіотики та вакцини, людству вдалося приборкати хвороби. Першу вакцину винайшов англійський учений Едвард Дженнер (1749–1823). Він зауважив, що жінки, які доїли хворих на віспу корів, що на вимені мали віспяні бульбашки, набагато рідше хворіли на натуральну віспу.
Дженнер взяв рідину з віспяних бульбашок жінки, що хворіла на коров'ячу віспу, і переніс її на подряпану шкіру хлопчика. Через деякий час він заразив цього хлопчика натуральною віспою, але хлопчик не захворів. До речі, з латинської слово “вакцина” перекладається як «коров’яча» (від латинського слова vacca - корова).
На жаль, Е. Дженнер ніколи не намагався пояснити, чому вакцина викликає імунітет. Справа в тому, що вірус коров'ячої віспи, безпечний для людини, викликав в організмі пацієнта появу антитіл, що нейтралізують вірус чорної віспи. Продовжив справу Е. Дженнера французький мікробіолог Луї Пастер (1822–1895).
Він перший зрозумів, що збудниками інфекційних хвороб є мікроби. В результаті дослідів була отримана вакцина. Луї Пастер вперше запропонував ідею, що необхідно послабити дію мікроорганізмів, щоб вони могли викликати захворювання лише в легкій формі: він звернув увагу на те, що після перенесення захворювання людина, як правило, вже не хворіє на цю хворобу. Крім вакцин були винайдені ще й сироватки.
День 6 липня 1885 року ввійшов в історію науки. Саме в цей день Луї Пастер ввів антирабічну (проти сказу) сироватку хлопчику, погризеному скаженим собакою. Лікувальна сироватка – це препарат з готовими антитілами до певного захворювання.
Вчитель: Отже, коли наш організм зустрічається з вірусом чи бактерією вдруге, то він виробляє антитіла, бо вже знає, як зустріти інфекцію та знешкодити її. Це явище називають імунна пам'ять. Кажуть – виробився імунітет. Імунітет можна набути, перехворівши на ту чи іншу хворобу, але такий шлях набуття імунітету небезпечний, адже хвороба може перебігати важко, мати ускладнення чи навіть призвести до смерті. Тому краще виробити імунітет до хвороби шляхом введення вакцини (також за потреби в деяких випадках вводяться лікувальні сироватки). Вакцини містять ослаблені чи «вбиті» мікроорганізми (або ж лише їхні окремі компоненти, за якими імунна система «впізнає» інфекцію). Так організм людини може “познайомитись” з інфекцією безпечним шляхом. Луї Пастера і ще одного вченого Іллю Мечникова вважають основоположниками науки імунології.
Вчитель: Від яких хвороб захищає вакцинація?
У Календар щеплень України входить вакцинація від 10 інфекцій.
(вчитель демонструє на екрані чинний календар щеплень https://moz.gov.ua/article/immunization/kalendar-profilaktichnih-scheplen
та коротко розповідає про кожну хворобу)
Гепатит Б.
Захворювання викликає вірус, який вражає печінку. Тривале перебування вірусу в клітинах печінки може спровокувати розвиток цирозу і раку печінки. Людина може померти. Зараження відбувається при контакті з кров’ю чи іншими рідинами інфікованої людини. Вірусом можна заразитися при контакті з інфікованими медичними інструментами, у побуті (зубна щітка, залізний гребінець, ножиці, якими користувалася інфікована людина). Відомі випадки зараження дітей вірусом гепатиту В у пісочниці після уколу шприцом, який раніше використовували для наркотиків. Вакцинація є найефективнішим способом запобігти цьому захворюванню. В результаті повного курсу вакцинації виробляється імунітет на все життя.
Туберкульоз
Захворювання викликає бактерія. Інфекція передається від хворої людини до здорової при чханні та кашлі. Наукові дослідження продемонстрували що діти, яким не робили щеплень, хворіють на туберкульоз у 15 разів частіше, ніж ті, хто своєчасно отримав щеплення. Захист після вакцинації діє впродовж 7-10 років.
Дифтерія
Захворювання викликає бактерія, яка здатна виробляти потужний токсин. В основному, дифтерія проявляється у вигляді «ангіни», під час якої у горлі утворюються плівки, що іноді ускладнюють дихання. Токсин, який виробляє дифтерійна бактерія, потрапляє до крові й вражає різні органи, найчастіше — серце (викликаючи міокардит), нервову систему, нирки. Передається від хворої людини або носія збудника. В останньому випадку, носій не має симптомів, але від нього можливо заразитися. Вакцинація проти дифтерії є дуже ефективною, вона запобігає розвитку захворювання та ускладнень. Для підтримки імунітету проти дифтерії необхідне повторне введення вакцини за схемою згідно з календарем щеплень (дорослі ревакцинуються раз на 10 років).
Кашлюк
Інфекцію викликає бактерія. Захворювання характеризується ураженням дихальних шляхів і супроводжується нападами спазматичного кашлю, який порушує дихання — аж до його зупинки. Передається повітряно-крапельним шляхом від хворого. Часто повторно хворіють діти старшого віку та дорослі без типових ознак кашлюка, у яких хвороба перебігає легко. Але такі особливості призводять до того, що саме діти старшого віку та дорослі є тими, від кого заражаються малюки. Таким чином важливо пам’ятати, що кашлюком хворіють у будь-якому віці, але у дітей першого року життя це захворювання перебігає вкрай важко, викликає такі ускладнення як ураження легень (пневмонія) та ушкодження головного мозку, яке може призвести до смерті. Вакцинація запобігає тяжким проявам захворювання й захищає від ускладнень хвороби. Сформований в результаті повного курсу вакцинації імунітет проти кашлюку зберігається впродовж 5-7 років на той період життя дитини, в якому хвороба перебігає найтяжче.
Правець
Захворювання викликає бактерія, яка виробляє потужний токсин, що вражає нервову систему. Хвороба проявляється сильними судомами, що іноді можуть призвести до переломів кісток. Хвора людина відчуває сильні болі. Від 5 до 10% хворих помирають. При тяжких формах правця смертність сягає понад 50%. Передається при потраплянні забрудненого ґрунту до рани, через заражені предмети (наприклад, цвях у землі, або при укусах). Вакцинація проти правця є дуже ефективною і запобігає розвитку захворювання. Для підтримки імунітету проти правця необхідне повторне введення вакцини за схемою згідно з календарем щеплень (дорослі ревакцинуються раз на 10 років).
Поліомієліт
Захворювання викликає вірус, який передається через брудні руки, забруднені харчові продукти й воду. Вірус поліомієліту вражає нервові клітини, що відповідають за рухи, і викликає параліч. Паралітична форма поліомієліту невиліковна. Вакцинація є єдиним ефективним засобом запобігти цьому захворюванню. Хіб-інфекція (гемофільна інфекція) Інфекцію викликає бактерія Hib (Haemophilus influenzae типу b), яка передається повітряно-крапельним шляхом від старших дітей до малюків. У дітей до 5 років Хіб є збудником пневмонії, гнійного менінгіту, запалення надгортанника (епіглотит) що призводить до задухи, запалення середнього вуха (отит), гнійного запалення суглобів (артрит), запалення кістки (остеомієліт), «зараження» крові (сепсис). Вакцинація запобігає розвиткові цих захворювань.
Кір
Захворювання викликає вірус. Кір надзвичайно заразний, передається повітряно-крапельним шляхом від хворого ще до початку типових проявів – висипки. Симптомами кору є висока температура, нежить, кашель, висип, іноді блювання і пронос. Ускладненнями кору можуть бути пневмонія й енцефаліт (ураження головного мозку). Кір може призвести до смерті. Дві дози вакцини забезпечують довічний захист від захворювання.
Краснуха
Захворювання викликає вірус, який передається повітряно-крапельним шляхом. У більшості дітей хвороба перебігає легко, навіть без суттєвих симптомів. Коли ж хвороба перебігає з симптомами, то краснуха проявляється висипом та незначним підвищенням температури. У деяких випадках — запаленням суглобів (артрит). Краснуха небезпечна для жінок під час вагітності, адже може призвести до втрати дитини або до розвитку вроджених вад серця та ураження інших органів у малюка. Дві дози вакцини забезпечують довічний захист від захворювання.
Епідемічний паротит (свинка)
Це захворювання викликає вірус. Воно характеризується ураженням слинних залоз, підшлункової залози, статевих залоз. Вірус може вражати нервову систему (викликати менінгіт, енцефаліт), втрату слуху. У чоловіків здатен викликати безпліддя. Інфекція передається повітряно-крапельним шляхом від хворого, котрий може й не мати типових проявів «свинки».
Вчитель: (ще раз показує на календар щеплень). Діти, у мене і у кожного з вас є свій документ, де видно, які щеплення нам зробили. Цей документ називається карта щеплень. Обговоріть зі своїми батьками, чи всі потрібні щеплення ви маєте.
Вакцинація – єдиний спосіб попередити вакцинокеровані інфекційні хвороби. Вакцинуйтесь та будьте здорові!
Будьте здорові! Дякую за увагу.