Коли мистецтво стає продовженням думок і почуттів
Малювання тушшю як спосіб глибшого усвідомлення себе
Українські фахівці переймають японський досвід арттерапії, а саме – метод малювання чи метод каліграфії Пензлі, туш, кілька базових рисок – і вже не просто зображення, а розмова з власними почуттями.
Арттерапія дозволяє виплеснути емоції, структурувати думки, знайти внутрішню рівновагу. І це один із потужних інструментів, який українські фахівці опанували завдяки візиту відомої японської психологині та арттерапевтки, президентки Національної федерації психологічних асоціацій та Федерації психологів Японії Маріко Укійо.
Тренінг для фахівців з ментального здоров’я, зокрема й тих, хто вже використовує методи арттерапії у своїй роботі, Маріко Укійо провела у Києві. Захід відбувся за сприяння Координаційний центр КМУ / Mental Health UA у межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я Ти як? – ініціативи першої леді Олена Зеленська.
Учасники майстер-класу занурилися у практику каліграфії та малювання тушшю – техніки, що поєднує мистецтво, фокус уваги, спокій та контроль дихання. Кожна лінія відображає стан людини: її внутрішню рівновагу, рішучість або напруження. Спокійне, медитативне відпрацювання кожного руху, фокус на диханні та зосередженість допомагають краще усвідомити власний психоемоційний стан і знайти внутрішню рівновагу.
«Коли ми кажемо «арттерапія», ми маємо на увазі не лише малювання фарбами чи олівцями, а й інші методики. Але те, що ми побачили в Україні, – це особливий інтерес саме до роботи з тушшю. І в нашій програмі є як написання ієрогліфів, так і малювання картин за допомогою туші. Ми завжди питаємо, чи був у людини досвід каліграфії, і здебільшого чуємо «ні». Але навіть без попередньої підготовки люди починають глибше розуміти себе, розпізнавати свої почуттям. Оця комунікація з собою дуже помітна на наших сеансах, і такою ж помітною вона потім стає на папері», – розповіла Маріко Укійо.
Методика, яку застосовує японська психологиня, ґрунтується на глибокій роботі з емоціями через мистецтво. Головний принцип – не тільки результат, а відчуття в процесі: навчитися працювати з пензлем як із продовженням власної руки, відчувати туш, її текстуру, вагу мазка на папері. Завдяки одночасній стимуляції кількох сенсорних каналів – зорового, тактильного, рухового – вдається досягти глибокого розслаблення та відновлення емоційного балансу.
«Застосування технік арттерапії – це один із способів самовираження, який допомагає нам досліджувати власні емоції та почуття, віднаходити рівновагу. Поєднання українського та японського досвіду створює новий простір можливостей і для фахівців, і для тих, хто потребує підтримки. Співпраця виходить на новий рівень – від окремих зустрічей до системної взаємодії. І тепер це не лише обмін досвідом між спеціалістами, а й можливість для українських дітей доторкнутися до культури іншої країни через творчість», – зазначила Оксана Збітнєва, керівниця Координаційний центр КМУ / Mental Health UA.